Čištění a údržba

Těší nás, že jste si vybrali právě naše produkty a věříme, že Vám budou dobře a dlouho sloužit. V dalším textu najdete návod ke správnému ošetřování výrobků a obecné informace o použitých materiálech.

Symboly čištění

 

Materiály

Syntetická kůže
Materiál je pevný, odolný a na pohled k nerozeznání od pravé kůže. V porovnání s ní je syntetická kůže mnohem více prodyšná. Doporučujeme nevystavovat přímému slunečnímu záření, hrozí vyšisování barev. K čištění používejte vlažnou vodu, savý nebarvící hadřík a speciální prostředky určené na eko kůži.

PU Polyuretan
Polyuretan je syntetické vlákno, které je nenáročné na údržbu. K čištění používejte vlažnou vodu nebo vlažný roztok s neutrální mýdlovou pěnou.

PE Polyethylen
Materiál je velice odolný vůči vlhkosti a poničení. I přesto doporučujeme čistit pouze vlažnou vodou nebo vlažným roztokem s neutrální mýdlovou pěnou a nepoužívat čistící prostředky s alkoholem. 

PVC Polyvinylchlorid
Vyznačuje se odolností vůči stárnutí. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, ale nedoporučujeme k čistění používat přípravky s alkoholem. Stačí vlažná voda nebo roztok s neutrální mýdlovou pěnou.

PO Polyester
Velmi snadná údržba vlažnou vodou nebo mýdlovou pěnou. Rychlé sušení. 

PC Polycarbonate
Vyznačuje se odolností vůči stárnutí. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, k čištění stačí vlažná voda nebo roztok s neutrální mýdlovou pěnou.

Plast
Pro čištění nepoužívejte žádná rozpouštědla. Používejte pouze vodu, saponáty k tomu určené. Vyvarujte se mechanického čistění povrchu a použití čistících prostředků s abrasivními částicemi, mohlo by dojít k poškrábání! 

Silikon
O silikonové produkty je třeba se starat průběžně. Na čištění stačí vlhčené ubrousky nebo vlažná voda.

Vláknitá kůže
Vyznačuje se nepravidelnostmi jako jizvy, odchylky v tloušťce nebo pigmentové skvrny. Výroba spočívá tom, že se přírodní useň rozloží na malé kousky či vláknité částice a pak se opět spojí pomocí pojiva nebo bez něj. Čistěte přípravkem určeným pro pravou kůži.

Bavlna
Tkanina je velice pružná a poddajná. Perte naruby v ruce nebo v pračce max na 30°C s podobnými barvami. Nepoužívejte bubnová sušení a prací prostředky s chlorem. Žehlete při nižších teplotách s napařováním a po rubu výrobku.

Nylon
Má vysokou odolnost vůči poškození a vlhkosti, vyznačuje se vysokou pevností. Je náchylný na vyblednutí.

Felt / plsť
Tento materiál tvoří žmolky, což není vada, ale je to jeho vlastnost. Odstranit je můžete pomocí žmolkovače. Při užívání dávejte pozor na strukturu, vodu a déšť. Při skvrnách doporučujeme suché čištění (použít můžete prací prostředek na vlnu obsahující Lanolin. Prostředek zředíte s vodou, teplou na 30°C dokud se nevytvoří pěna, kterou nanášíte na skvrnu. Postupujte velice opatrně a pokud toto nepomůže, tak se obraťte na odborníka).

Plátno
Materiál je lehký, prodyšný a příjemný na omak. Čistěte houbičkou namočenou ve vlažné vodě, vyhýbejte se chemickým čistidlům a příliš horké vodě.

Zipy
V případě zadrhávání zipu můžete použít krém, např. indulonu. Krém můžete opatrně nanést po celé délce zipu a na přední a zadní stranu zámku. V případě znečištění zubů použijte na jejich čištění vodu s mýdlem a jemný kartáček. Nikdy nepoužívejte benzín a podobné chemické přípravky.

Chirurgická ocel
Vyznačuje se odolností vůči korozi. Doporučujeme vyhýbat se styku se slanou vodou, protože narušuje vrstvu výrobku.

Slitina zinku
Jde o lesklý kov, který není náročný na údržbu. Ošetřujeme omytím vlažnou vodou nebo čištěíme vlhčeným ubrouskem bez alkoholu. 

Měď
Tento kov byste měli čistit pouze teplou vodou, měkkým hadrem s mýdlem.

Sklolaminát
Je kompozitní materiál, tvořený skleněnými vlákny (tkaninou) a vytvrzenou umělou pryskyřicí (polymerem). Vyznačuje se velkou pevností, odolností vůči chemikáliím i počasí, nízkou hmotností a dobrými hygienickými vlastnostmi. 

Polyakryl 
Kvůli nebezpečí tvoření záhybů by se tyto materiály měly prát max. při teplotě 60 °C. Umělá vlákna se můžou elektrostaticky nabíjet. Pak se oblečení lepí na kůži a vzniká nepříjemný pocit při jejich nošení. Tomuto problému se vyvarujete, pokud použijete aviváž. V sušičce jsou syntetické látky díky speciálnímu programu Syntetika ošetřované obzvlášť šetrně. Částečně však stačí zamotat oblečení do ručníku a vyždímat. Zbytek vlhkosti zmizí při rozložení stejně rychle jako při pověšení na ramínko.

Elastan
Je nutné praní v studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucího lesku. Materiál je velmi odolný, málo se mačká a drží barvy.

Akryl
Umělé vlákno, texturou jako vlna, s kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem k žmolkování. Praní v pračce lze na max 30°C.

Canvas 
Je 100% přírodní bavlněná tkanina ze speciálně těsně tkaných vláken, která zaručuje extrémně vysokou pevnost. Materiál je velmi odolný a snadno se udržuje. Praní v pračce doporučujeme na max 30°C.

Hovězí kůže
Pravá hovězí kůže se vyznačuje vysokou kvalitou a díky tomu vydrží mnohem déle než výrobky z náhražek kůže. Pravá kůže má svou unikátní strukturu, která vzniká již za života zvířete. Doporučujeme nevystavovat nadměrné vlhkosti a kůži impregnovat. Čistěte přípravkem určeným pro pravou kůži.

Polyester Oxford
Odolná polyesterová tkanina s prodyšným polyuretanovým zátěrem. Nepromokavá látka. Snadná údržba, pratelná na 40°C při režimu ruční praní. 

Spandex
Spandex je syntetické polymerické vlákno, známé také jako Elastan nebo Lycra. Má vynikající elasticitu, oděvy z materiálu s tímto vláknem jsou pevné, pohodlné, odolné oděru a nemačkají se. Je nutné praní ve studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucímu lesku.  

Kov
Zamezte kontaktu s ostrými a drsnými předměty a plochami, aby nedošlo k poškrábání. Teplota okolí nesmí přesáhnout pro plastovou obrubu 50 °C, pro kovovou 65 °C. Čistit lze lze teplou mýdlovou vodou a měkkým hadříkem nebo přípravky tomu určeným.  

Stříbro
Stříbro je měkkým kovem, které je náchylné na oxidaci. Zamezte, aby stříbro nepřicházelo do styku s vodou a čistícími prostředky kyselého charakteru. Stříbrný šperk je možné snadno ochránit proti černání tenkou vrstvou rhodia. Doporučujeme čistit výhradně hadříkem ze 100% bavlny, aby nedošlo k možnému poškrábání šperku.

Krystaly a přírodní kameny

  • Krystal (Krystaly se vyskytují ve všech tvarech a velikostech. Některé jsou tvořeny broušením kombinací skleněných ploch, hran a hrotů, zatímco jiné jsou zaoblené a ohlazené. Každý tvar má své jedinečné vlastnosti i využití)
  • Syntetické perly (Jedná se o uměle vytvořenou perlu, která bývá často vyrobená z drcených mušlí, které jsou zpevněny pryskyřicí. Hlavním znakem syntetických perel je, že mají pravidelný tvar a mají jednotnou celistvou barvu)
  • Přírodní kámen (Jedná se o ušlechtilý materiál s nenahraditelnými technickými vlastnostmi. Krása přírodního kamene je především v jeho jedinečnosti. Upoutávají nás jiskřivou hrou barev, čistotou, průhledností, leskem nebo třpytem)